Resultat för klass H 17
Lag
Nr. | Namn | Etapptid | Tid | Status | Klass |
---|---|---|---|---|---|
1 | Nydalens SK 1
1. Eirik Langedal Breivik 2. Anders Nordberg 3. Jon Aukrust Osmoen |
0:40:44 1. 0:40:46 1. 0:49:09 6. |
2:10:39
0:40:44 1. 1:21:30 1. 2:10:39 1. |
OK | H 17 |
2 | IL Tyrving 1
1. Ivar Lundanes 2. Torgeir Nørbech 3. Bjørn Ekeberg |
0:41:44 4. 0:41:41 2. 0:47:58 4. |
2:11:23
0:41:44 4. 1:23:25 2. 2:11:23 2. |
OK | H 17 |
3 | Halden SK 1
1. Niels Christian Hellerud 2. Thomas Natvig Årstad 3. Magne Dæhli |
0:43:50 11. 0:43:09 6. 0:44:50 1. |
2:11:49
0:43:50 11. 1:26:59 7. 2:11:49 3. |
OK | H 17 |
4 | Bækkelagets SK 1
1. Carl Godager Kaas 2. Øystein Kvaal Østerbø 3. Ralph Street |
0:41:49 6. 0:41:42 3. 0:50:02 10. |
2:13:33
0:41:49 6. 1:23:31 3. 2:13:33 4. |
OK | H 17 |
5 | Nydalens SK 2
1. Anders Vister 2. Håvard Haga 3. Lukas Liland |
0:41:02 3. 0:43:17 8. 0:49:26 7. |
2:13:45
0:41:02 3. 1:24:19 4. 2:13:45 5. |
OK | H 17 |
6 | Frol IL 1
1. Carl Petter Lyngeb 2. Stian Sundsvik 3. Paul Sirum |
0:43:39 10. 0:43:20 9. 0:47:51 3. |
2:14:50
0:43:39 10. 1:26:59 7. 2:14:50 6. |
OK | H 17 |
7 | Kristiansand OK 1
1. Dag Blandkjenn 2. Sebastian Daland 3. Vegard Danielsen |
0:42:41 7. 0:44:33 11. 0:48:08 5. |
2:15:22
0:42:41 7. 1:27:14 10. 2:15:22 7. |
OK | H 17 |
8 | NTNUI 1
1. Olai Stensland Lillevold 2. Elias T. Mølnvik 3. Vegard Jarvis Westergård |
0:42:49 8. 0:43:22 10. 0:50:46 11. |
2:16:57
0:42:49 8. 1:26:11 6. 2:16:57 8. |
OK | H 17 |
9 | Bækkelagets SK 2
1. Sindre Sandven 2. Matthew Speake 3. Simen Hjalmar Wästlund |
0:44:14 20. 0:42:59 5. 0:49:49 9. |
2:17:02
0:44:14 20. 1:27:13 9. 2:17:02 9. |
OK | H 17 |
10 | Varegg Fleridrett 1
1. Oskar Røen 2. Håkon Jarvis Westergård 3. Kristian Rykkje |
0:41:47 5. 0:43:09 6. 0:52:15 14. |
2:17:11
0:41:47 5. 1:24:56 5. 2:17:11 10. |
OK | H 17 |
11 | Fredrikstad SK 1
1. Espen Nordbrøden Fiskum 2. Hans Petter Mathisen 3. Gaute Hallan Steiwer |
0:44:23 24. 0:42:54 4. 0:53:05 16. |
2:20:22
0:44:23 24. 1:27:17 11. 2:20:22 11. |
OK | H 17 |
12 | Fossum IF 1
1. Oskar Størmer 2. Erling Hjermstad 3. Emil Ahlbäck |
0:43:36 9. 0:45:34 14. 0:52:08 13. |
2:21:18
0:43:36 9. 1:29:10 12. 2:21:18 12. |
OK | H 17 |
13 | Heming Orientering 1
1. Harald Astrup Arnesen 2. Bjørn Anders Flågen 3. Kasper Fosser |
0:44:04 15. 0:49:41 28. 0:47:37 2. |
2:21:22
0:44:04 15. 1:33:45 26. 2:21:22 13. |
OK | H 17 |
14 | IL Vindbjart 1
1. Gjermund Steinsland 2. Jostein Moe 3. Hans Gunnar Omdal |
0:46:20 35. 0:48:45 20. 0:49:45 8. |
2:24:50
0:46:20 35. 1:35:05 28. 2:24:50 14. |
OK | H 17 |
15 | Nydalens SK 4
1. Henrik Eijsink 2. Lars Young Vik 3. Bojan Blumenstein |
0:44:22 23. 0:48:46 21. 0:52:25 15. |
2:25:33
0:44:22 23. 1:33:08 18. 2:25:33 15. |
OK | H 17 |
16 | NTNUI 2
1. Vegard Blomseth Johnsen 2. Anders Felde Olaussen 3. Simen Aamodt |
0:44:24 25. 0:45:24 13. 0:55:52 23. |
2:25:40
0:44:24 25. 1:29:48 14. 2:25:40 16. |
OK | H 17 |
17 | IL Tyrving 2
1. Vegard Ruttenborg 2. Anders Tiltnes 3. Espen Jakobsen |
0:44:07 16. 0:47:28 15. 0:54:40 19. |
2:26:15
0:44:07 16. 1:31:35 15. 2:26:15 17. |
OK | H 17 |
18 | Nydalens SK 3
1. Isak Jonsson 2. Eirik Kamstrup Hovind 3. Alan Cherry |
0:50:21 44. 0:44:37 12. 0:51:53 12. |
2:26:51
0:50:21 44. 1:34:58 27. 2:26:51 18. |
OK | H 17 |
19 | IL Leik 1
1. Oskar Andrén 2. Ola Keiserås 3. Andreas Sølberg |
0:44:15 21. 0:49:04 23. 0:54:08 17. |
2:27:27
0:44:15 21. 1:33:19 20. 2:27:27 19. |
OK | H 17 |
20 | NTNUI 3
1. Håkon Fruseth Christiansen 2. Olav Milian Schmitt Gran 3. Tobias Kristensen |
0:44:26 26. 0:48:51 22. 0:54:52 21. |
2:28:09
0:44:26 26. 1:33:17 19. 2:28:09 20. |
OK | H 17 |
21 | Kristiansand OK 2
1. Håvard Wedege 2. Marius Aurebekk 3. Marius Pytten |
0:44:08 17. 0:48:00 17. 0:57:14 27. |
2:29:22
0:44:08 17. 1:32:08 17. 2:29:22 21. |
OK | H 17 |
22 | Freidig 1
1. Mats Eidsmo 2. Simen Spets Storhov 3. Oskar Spets Storhov |
0:45:49 30. 0:49:17 26. 0:54:28 18. |
2:29:34
0:45:49 30. 1:35:06 29. 2:29:34 22. |
OK | H 17 |
23 | Fredrikstad SK 2
1. Herman Ryen Martinsen 2. Bendik Eliassen 3. Per Olaussen |
0:44:11 19. 0:49:15 25. 0:56:39 26. |
2:30:05
0:44:11 19. 1:33:26 22. 2:30:05 23. |
OK | H 17 |
24 | Halden SK 2
1. Emil Wingstedt 2. Mats Nordbrøden 3. Øyvind Helgerud |
0:40:50 2. 0:48:43 19. 1:02:10 34. |
2:31:43
0:40:50 2. 1:29:33 13. 2:31:43 24. |
OK | H 17 |
25 | Kongsberg OL 1
1. Damien Renard 2. Bjørn Haavengen 3. Mathias Drage |
0:44:01 13. 0:49:42 30. 0:58:21 29. |
2:32:04
0:44:01 13. 1:33:43 24. 2:32:04 25. |
OK | H 17 |
26 | Kristiansand OK 3
1. Morten Jørgensen 2. Petter Marki Erichsen 3. Eirik Heddeland Martens |
0:47:50 39. 0:49:52 31. 0:54:49 20. |
2:32:31
0:47:50 39. 1:37:42 31. 2:32:31 26. |
OK | H 17 |
27 | Nydalens SK 5
1. Øystein Pettersen 2. Halvor Tørnqvist Halden 3. Gjermund Tørnqvist Halden |
0:44:16 22. 0:49:06 24. 0:59:18 31. |
2:32:40
0:44:16 22. 1:33:22 21. 2:32:40 27. |
OK | H 17 |
28 | Fossum IF 2
1. Øyvind Hjermstad 2. Martin Borge Heir 3. Tarjei Holo |
0:44:03 14. 0:49:41 28. 1:01:18 33. |
2:35:02
0:44:03 14. 1:33:44 25. 2:35:02 28. |
OK | H 17 |
29 | Søgne og Songdalen OK 1
1. Kjell Erik Røisland 2. Leiv-Terje Arnevik 3. Jarl Magnus Berge |
0:49:56 43. 0:53:16 35. 0:55:38 22. |
2:38:50
0:49:56 43. 1:43:12 37. 2:38:50 29. |
OK | H 17 |
30 | Oppsal Orientering 1
1. Sigve Vågsnes 2. Olav Johannes Deelstra 3. Kristoffer Fiane Pedersen |
0:46:04 33. 0:53:36 36. 0:59:45 32. |
2:39:25
0:46:04 33. 1:39:40 32. 2:39:25 30. |
OK | H 17 |
31 | Varegg Fleridrett 2
1. Markus Kjærner-Semb 2. Stian Rykkje 3. Vyacheslav Mukhidinov |
0:44:10 18. 0:59:06 46. 0:56:36 25. |
2:39:52
0:44:10 18. 1:43:16 38. 2:39:52 31. |
OK | H 17 |
32 | IL Tyrving 3
1. Karl Fremstad 2. Styrk Hundseid Kamsvåg 3. Erik Thorsson |
0:43:58 12. 0:48:05 18. 1:08:00 43. |
2:40:03
0:43:58 12. 1:32:03 16. 2:40:03 32. |
OK | H 17 |
33 | Vegårshei IL 1
1. Anders Vestøl 2. Jon Nilsen 3. Olav Vestøl |
0:45:53 31. 0:56:34 43. 0:59:02 30. |
2:41:29
0:45:53 31. 1:42:27 35. 2:41:29 33. |
OK | H 17 |
34 | Bækkelagets SK 3
1. Vetle Christiansen 2. Magne Jutulstad 3. Mathias Gløersen |
0:46:02 32. 0:51:13 32. 1:05:03 39. |
2:42:18
0:46:02 32. 1:37:15 30. 2:42:18 34. |
OK | H 17 |
35 | Freidig 2
1. Oscar Lyngen 2. Vegard Kittilsen 3. Tomas Eidsmo |
0:50:56 46. 0:51:51 33. 1:03:09 35. |
2:45:56
0:50:56 46. 1:42:47 36. 2:45:56 35. |
OK | H 17 |
36 | Oppsal Orientering 2
1. Are Wigaard 2. Thomas Ruud 3. Ola Marius Pedersen |
0:49:03 40. 0:54:52 40. 1:05:23 40. |
2:49:18
0:49:03 40. 1:43:55 41. 2:49:18 36. |
OK | H 17 |
37 | IL Gular 1
1. Scott Juvik 2. Rune Nygaard 3. Eyvind Kjellevold Malde |
0:52:06 47. 0:49:27 27. 1:08:09 45. |
2:49:42
0:52:06 47. 1:41:33 34. 2:49:42 37. |
OK | H 17 |
38 | Byåsen IL 1
1. Øyvind Wiggen 2. Petter Liabakk Eriksen 3. Ola Berger |
0:45:47 29. 0:57:49 44. 1:08:48 47. |
2:52:24
0:45:47 29. 1:43:36 39. 2:52:24 38. |
OK | H 17 |
39 | Raumar Orientering 1
1. Magne Haga 2. Magnus Svingheim 3. Øistein Fagerli Næss |
0:45:37 28. 0:47:54 16. 1:19:06 61. |
2:52:37
0:45:37 28. 1:33:31 23. 2:52:37 39. |
OK | H 17 |
40 | Lillomarka OL 1
1. Elias Skjolden Sørensen 2. Eirik Høst Fossgard 3. Jens Johan Brekke |
0:49:33 41. 0:54:17 38. 1:08:53 48. |
2:52:43
0:49:33 41. 1:43:50 40. 2:52:43 40. |
OK | H 17 |
41 | Kristiansand OK 4
1. Matias Hodne Hanisch 2. Kristian Pytten 3. Holger Hott |
0:54:05 50. 1:02:51 52. 0:55:55 24. |
2:52:51
0:54:05 50. 1:56:56 51. 2:52:51 41. |
OK | H 17 |
42 | Porsgrunn OL 2
1. Runar Torpe Lien 2. Thore Kornmo 3. Magnus Aarhus Kinn |
0:54:15 51. 0:55:25 42. 1:03:46 36. |
2:53:26
0:54:15 51. 1:49:40 46. 2:53:26 42. |
OK | H 17 |
43 | Porsgrunn OL 1
1. Rasmus Mathisen 2. Håkon Kornmo 3. Alexander Repstad Storemyr |
0:55:45 56. 0:52:11 34. 1:08:19 46. |
2:56:15
0:55:45 56. 1:47:56 42. 2:56:15 43. |
OK | H 17 |
44 | Freidig 3
1. Lars Sandstad 2. Jonas Grønli 3. Jo Even Kolstad |
0:53:35 49. 0:55:15 41. 1:08:04 44. |
2:56:54
0:53:35 49. 1:48:50 44. 2:56:54 44. |
OK | H 17 |
45 | NTNUI 4
1. Håvard Mo Vaadal 2. Jakob Kalvig Skogan 3. Peter Nordbrøden |
0:50:35 45. 1:02:04 51. 1:05:01 37. |
2:57:40
0:50:35 45. 1:52:39 47. 2:57:40 45. |
OK | H 17 |
46 | Bodø og Omegn IF Orientering 1
1. Trygve Kongsbakk 2. Espen Samuelsen Skiri 3. Martin Hoset |
1:02:56 64. 0:58:59 45. 0:58:04 28. |
2:59:59
1:02:56 64. 2:01:55 56. 2:59:59 46. |
OK | H 17 |
47 | Fossum IF 3
1. Peter Gisholt 2. Leif Størmer 3. Eivind Berner Myhre |
0:54:39 52. 0:54:23 39. 1:10:58 51. |
3:00:00
0:54:39 52. 1:49:02 45. 3:00:00 47. |
OK | H 17 |
48 | Asker Skiklubb 2
1. Per Clemet Wisløff 2. Per Wiréhn 3. Tommy Jauhojärvi |
0:46:56 37. 1:01:09 48. 1:12:56 56. |
3:01:01
0:46:56 37. 1:48:05 43. 3:01:01 48. |
OK | H 17 |
49 | Bækkelagets SK 4
1. Wolfgang Kampel 2. Olav Ekrheim 3. Martin Schälli |
0:49:48 42. 1:04:18 55. 1:12:04 55. |
3:06:10
0:49:48 42. 1:54:06 48. 3:06:10 49. |
OK | H 17 |
50 | Oddersjaa SSK 1
1. Einar Ekeland 2. Frode Øverøyen Balchen 3. Geir Ausland |
0:46:13 34. 1:08:24 63. 1:11:43 54. |
3:06:20
0:46:13 34. 1:54:37 50. 3:06:20 50. |
OK | H 17 |
51 | OL Tønsberg og omegn 1
1. Morten Krona Haflan 2. Jakob Hjelseth 3. Trym B Island |
0:58:19 59. 1:01:09 48. 1:07:03 41. |
3:06:31
0:58:19 59. 1:59:28 53. 3:06:31 51. |
OK | H 17 |
52 | Bø OL 1
1. Eivind Frode Rinde 2. Jon Solberg 3. Dag Steinar Ragvin |
1:00:43 63. 1:01:33 50. 1:05:01 37. |
3:07:17
1:00:43 63. 2:02:16 58. 3:07:17 52. |
OK | H 17 |
53 | Fossum IF 4
1. Emil Størmer 2. Øystein Holo 3. Morten Fismen |
0:58:27 61. 1:01:04 47. 1:10:50 50. |
3:10:21
0:58:27 61. 1:59:31 54. 3:10:21 53. |
OK | H 17 |
54 | Nydalens SK 6
1. Jostein Tandberg 2. Sondre Ruud Bråten 3. Hanne Nøvik |
0:46:46 36. 0:54:00 37. 1:29:42 64. |
3:10:28
0:46:46 36. 1:40:46 33. 3:10:28 54. |
OK | H 17 |
55 | IL Imås 1
1. Viggo Molund 2. Tarjei Nicolaisen 3. Magnus Gautefall Nicolaisen |
0:47:16 38. 1:07:20 61. 1:17:19 60. |
3:11:55
0:47:16 38. 1:54:36 49. 3:11:55 55. |
OK | H 17 |
56 | Oppsal Orientering 3
1. Tor Andreas Andersen 2. Ludvig Rødnes 3. Truls Hestengen |
0:55:26 54. 1:06:29 59. 1:10:29 49. |
3:12:24
0:55:26 54. 2:01:55 56. 3:12:24 56. |
OK | H 17 |
57 | Fredrikstad SK 3
1. Sondre Ottesen 2. Runar Saur Modahl 3. Eirik Imrik |
0:55:53 58. 1:03:27 53. 1:13:35 57. |
3:12:55
0:55:53 58. 1:59:20 52. 3:12:55 57. |
OK | H 17 |
58 | Haugesund IL Orientering 1
1. Sigurd Paulsen Vie 2. Knut Steffen Kvala 3. Ruben Kobbeltvedt |
0:44:29 27. 1:18:25 66. 1:11:29 53. |
3:14:23
0:44:29 27. 2:02:54 59. 3:14:23 58. |
OK | H 17 |
59 | Ås-NMBU Orientering 1
1. Linus Olhans 2. Vegard Fiane Pedersen 3. Håvard Tveite |
0:55:45 56. 1:07:32 62. 1:11:12 52. |
3:14:29
0:55:45 56. 2:03:17 61. 3:14:29 59. |
OK | H 17 |
60 | OK Moss 1
1. Tore Bjørnerød 2. Torgeir Snilsberg 3. Thomas Roskifte |
0:55:32 55. 1:04:14 54. 1:16:00 58. |
3:15:46
0:55:32 55. 1:59:46 55. 3:15:46 60. |
OK | H 17 |
61 | Vang OL 1
1. Njaal Ellegaard Melby 2. Jostein Svaland Dale 3. Feven Lindaas |
1:07:21 66. 1:05:56 56. 1:07:31 42. |
3:20:48
1:07:21 66. 2:13:17 66. 3:20:48 61. |
OK | H 17 |
62 | Bø OL 2
1. Sigve Botnen 2. Steinar Lande 3. Asbjørn Klakeg Forland |
0:58:30 62. 1:06:56 60. 1:16:32 59. |
3:21:58
0:58:30 62. 2:05:26 64. 3:21:58 62. |
OK | H 17 |
63 | Larvik OK 1
1. Mathias Olsen 2. Jørgen Frøyd 3. Per Olav Gulbrandsen |
0:53:28 48. 1:09:36 65. 1:20:00 62. |
3:23:04
0:53:28 48. 2:03:04 60. 3:23:04 63. |
OK | H 17 |
64 | Skien OK 1
1. Skjalg Nysæter 2. Gisle Nysæter 3. Eirik Larsen |
0:58:25 60. 1:06:22 58. 1:23:47 63. |
3:28:34
0:58:25 60. 2:04:47 63. 3:28:34 64. |
OK | H 17 |
65 | Halden SK 3
1. Matthieu Puech 2. Jonatan Aune 3. Eirik Nordbrøden |
0:54:44 53. 1:09:25 64. 1:42:23 66. |
3:46:32
0:54:44 53. 2:04:09 62. 3:46:32 65. |
OK | H 17 |
66 | OK Moss 2
1. Henning Bratland Carlsen 2. Øystein Olsen 3. Thomas Tubbehaugen |
1:06:07 65. 1:06:15 57. 1:37:10 65. |
3:49:32
1:06:07 65. 2:12:22 65. 3:49:32 66. |
OK | H 17 |
67 | Kristiansand OK 5
1. Håvar Birkeland Stormoen 2. Vetle Elias Lynnebakken 3. Tor Åmdal |
0:57:14 67. 1:16:49 68. 1:18:38 68. |
3:32:41
0:57:14 67. 2:14:03 67. 3:32:41 67. |
OK | H 17 |
68 | Oddersjaa SSK 2
1. Ole Gunnar Lund Jensen 2. Eirik Glad Balchen 3. Jon Terje Ekeland |
1:12:48 69. 1:13:23 67. 1:18:37 67. |
3:44:48
1:12:48 69. 2:26:11 68. 3:44:48 68. |
OK | H 17 |
69 | Kristiansand OK 6
1. Fred-Arne Sivertsen 2. Thorbjørn Værp 3. Jan Blandkjenn |
1:09:46 68. 1:23:18 69. 1:28:21 69. |
4:01:25
1:09:46 68. 2:33:04 69. 4:01:25 69. |
OK | H 17 |
70 | Asker Skiklubb 1
1. Henrik Fredriksen Aas 2. Vegard Gulbrandsen 3. Sander Arntzen |
0:44:13 0:44:55 0:52:47 |
2:21:55
- - - |
DSQ | H 17 |
71 | Verdal/Trollelg 1
1. Anders Haugskott 2. Ove Baardsgaard 3. Fredrik Vehus Skjerve |
0:44:34 0:44:54 0:59:19 |
2:28:47
- - - |
DSQ | H 17 |
72 | Konnerud/Sturla 1
1. Jørgen Baklid 2. Aslak Heimdal 3. Johan Kristian Undeland |
0:41:39 0:50:08 1:10:23 |
2:42:10
- - - |
DSQ | H 17 |
73 | Freidig 4
1. Kristian Fredrik Lynum 2. Mathias Hermstad 3. Håkon Holstad |
0:57:00 0:57:27 0:53:15 |
2:47:42
- - - |
DSQ | H 17 |
74 | IL BUL-Tromsø/Bodø/Ganddal 2
1. Håvard Solbakken 2. Clemens Sundby Øxnevad 3. Jonatan Graversen |
0:57:14 1:14:23 1:00:46 |
3:12:23
- - - |
DSQ | H 17 |
75 | Søgne og Sogndalen/OK Sør 2
1. Ståle Thortveit 2. Stein-Erik Scheie 3. Svein Sunde |
1:09:17 1:05:14 1:18:41 |
3:33:12
- - - |
DSQ | H 17 |
76 | Vang/TotenTroll 2
1. Simen Ballangrud 2. Øystein Melby 3. Jakob Mo |
0:54:20 1:51:15 1:12:51 |
3:58:26
- - - |
DSQ | H 17 |
77 | Bækkelagets SK 5
1. Vegard Ølstad 2. Johan Brunberg 3. Eskil Sande Gullord |
0:59:20 - - |
-
- - - |
DSQ | H 17 |
78 | Raumar Orientering 2
1. Anders Horvei 2. Ståle Sønsterudbråten 3. Øystein Rapp |
1:21:10 - - |
-
- - - |
DSQ | H 17 |
79 | Løten o-lag 1
1. Yngve Volden 2. Evine Westli Andersen 3. Emilie Westli Andersen |
0:53:21 1:04:08 - |
-
- - - |
DSQ | H 17 |
80 | Bækkelagets SK 6
1. |
- |
-
- |
DSQ | H 17 |
81 | Varegg Fleridrett 3
1. |
- |
-
- |
DSQ | H 17 |
82 | Lillomarka OL 2
1. Svein Nygård 2. Vidar Benjaminsen 3. Mathias Benjaminsen |
0:57:21 1:03:46 - |
-
- - - |
DSQ | H 17 |
83 | Frol IL 2
1. Ulf Forseth Indgaard 2. Isak Bergset 3. Carl Petter Lyngen |
0:44:09 0:48:01 - |
-
- - - |
DSQ | H 17 |