Resultat för klass H17
Lag
Nr. | Namn | Etapptid | Tid | Status | Klass |
---|---|---|---|---|---|
1 | Halden SK 1
1. Thomas Natvig Årstad 2. Magne Dæhli 3. Olav Lundanes |
0:42:03 15. 0:39:25 1. 0:43:17 1. |
2:04:45
0:42:03 15. 1:21:28 1. 2:04:45 1. |
OK | H17 |
2 | Frol IL 1
1. Ulf Forseth Indgaard 2. Yngve Skogstad 3. Jo Forseth Indgaard |
0:40:29 1. 0:41:26 3. 0:45:00 4. |
2:06:55
0:40:29 1. 1:21:55 2. 2:06:55 2. |
OK | H17 |
3 | Raumar Orientering 1
1. Anders Haga 2. Vetle Ruud Bråten 3. Eskil Kinneberg |
0:43:27 24. 0:40:47 2. 0:45:26 7. |
2:09:40
0:43:27 24. 1:24:14 6. 2:09:40 3. |
OK | H17 |
4 | Bækkelagets SK 1
1. Rune Olsen 2. Øystein Kvaal Østerbø 3. Carl Godager Kaas |
0:43:30 25. 0:42:48 9. 0:43:30 2. |
2:09:48
0:43:30 25. 1:26:18 11. 2:09:48 4. |
OK | H17 |
5 | Fredrikstad SK 1
1. Hans Petter Mathisen 2. Håvard Lucasen 3. Mattias Karlsson |
0:41:59 11. 0:42:09 4. 0:45:41 8. |
2:09:49
0:41:59 11. 1:24:08 3. 2:09:49 5. |
OK | H17 |
6 | Frol IL 2
1. Lars Sandstad Skjeset 2. Paul Sirum 3. Martin Vister |
0:41:55 9. 0:42:21 7. 0:45:43 9. |
2:09:59
0:41:55 9. 1:24:16 7. 2:09:59 6. |
OK | H17 |
7 | Kristiansand OK 1
1. Dag Blandkjenn 2. Gaute Friestad 3. Hans Gunnar Omdal |
0:42:01 13. 0:42:11 5. 0:46:21 13. |
2:10:33
0:42:01 13. 1:24:12 4. 2:10:33 7. |
OK | H17 |
8 | Fossum IF 1
1. Emil Ahlbäck 2. Elias T. Mølnvik 3. Borger Melsom |
0:41:45 5. 0:44:37 18. 0:44:25 3. |
2:10:47
0:41:45 5. 1:26:22 12. 2:10:47 8. |
OK | H17 |
9 | Kristiansand OK 2
1. Ståle Gjelsten 2. Håvard Irgens 3. Vegard Danielsen |
0:41:45 5. 0:43:57 11. 0:45:17 6. |
2:10:59
0:41:45 5. 1:25:42 9. 2:10:59 9. |
OK | H17 |
10 | Lillomarka OL 1
1. Nicholas Oskarsson 2. Matthew Speake 3. Gaute Hallan Steiwer |
0:41:37 3. 0:42:41 8. 0:47:26 14. |
2:11:44
0:41:37 3. 1:24:18 8. 2:11:44 10. |
OK | H17 |
11 | Halden SK 2
1. Eirik Kamstrup Hovind 2. Jarkko Huovila 3. Morten Jarvis Westergård |
0:41:59 11. 0:42:14 6. 0:48:03 15. |
2:12:16
0:41:59 11. 1:24:13 5. 2:12:16 11. |
OK | H17 |
12 | NTNUI 1
1. Rasmus Rørholt Theisen 2. Isak Bergset 3. Jon Aukrust Osmoen |
0:42:03 15. 0:44:24 15. 0:45:56 10. |
2:12:23
0:42:03 15. 1:26:27 17. 2:12:23 12. |
OK | H17 |
13 | Nydalens SK 1
1. Elias Jonsson 2. Håvard Haga 3. Anders Nordberg |
0:43:25 23. 0:43:55 10. 0:45:11 5. |
2:12:31
0:43:25 23. 1:27:20 18. 2:12:31 13. |
OK | H17 |
14 | Varegg Fleridrett 1
1. Håkon Jarvis Westergård 2. Per Harald Havnen Johansen 3. Alan Cherry |
0:41:54 8. 0:44:28 16. 0:46:16 12. |
2:12:38
0:41:54 8. 1:26:22 12. 2:12:38 14. |
OK | H17 |
15 | IL Tyrving 1
1. Vegard Brun Saga 2. Espen Hultgreen Weltzien 3. Bjørn Ekeberg |
0:43:55 27. 0:44:46 19. 0:46:00 11. |
2:14:41
0:43:55 27. 1:28:41 20. 2:14:41 15. |
OK | H17 |
16 | Halden SK 3
1. Håkon Raadal Bjørlo 2. Knut Aasheim 3. Markus Holter |
0:42:13 21. 0:44:12 13. 0:48:17 17. |
2:14:42
0:42:13 21. 1:26:25 16. 2:14:42 16. |
OK | H17 |
17 | NTNUI 2
1. Håkon Fruseth Christiansen 2. Sindre Østgulen Deisz 3. Simen Aamodt |
0:42:01 13. 0:44:22 14. 0:48:20 18. |
2:14:43
0:42:01 13. 1:26:23 14. 2:14:43 17. |
OK | H17 |
18 | Nydalens SK 2
1. Eirik Langedal Breivik 2. Sindre Rønning 3. Anders Vister |
0:41:50 7. 0:44:33 17. 0:48:27 19. |
2:14:50
0:41:50 7. 1:26:23 14. 2:14:50 18. |
OK | H17 |
19 | OL Trollelg 1
1. Trond Einar Moen Pedersli 2. Jan Schmid 3. Andreas Sølberg |
0:42:05 17. 0:46:50 25. 0:48:08 16. |
2:17:03
0:42:05 17. 1:28:55 21. 2:17:03 19. |
OK | H17 |
20 | Halden SK 4
1. Karl Fremstad 2. Fredrik Eliasson 3. Vegard Jarvis Westergård |
0:43:53 26. 0:46:27 22. 0:49:05 20. |
2:19:25
0:43:53 26. 1:30:20 23. 2:19:25 20. |
OK | H17 |
21 | Frol IL 3
1. Stian Sundsvik 2. Carl Petter Lyngen 3. Andreas Svingheim Magerøy |
0:42:10 19. 0:44:05 12. 0:53:12 28. |
2:19:27
0:42:10 19. 1:26:15 10. 2:19:27 21. |
OK | H17 |
22 | Nydalens SK 3
1. Sverre Waaler Kaas 2. Sigur Heggedal 3. Bojan Blumenstein |
0:41:57 10. 0:46:35 24. 0:54:01 31. |
2:22:33
0:41:57 10. 1:28:32 19. 2:22:33 22. |
OK | H17 |
23 | Emblem IL 1
1. Ivar Lundanes 2. Kristian Nilsen Sandnes 3. Erlend Nilsen Sandnes |
0:40:43 2. 0:48:28 31. 0:54:52 34. |
2:24:03
0:40:43 2. 1:29:11 22. 2:24:03 23. |
OK | H17 |
24 | Byåsen IL 1
1. Ola Berger 2. Terje Maroni 3. Øyvind Wiggen |
0:45:14 32. 0:46:56 26. 0:53:46 30. |
2:25:56
0:45:14 32. 1:32:10 26. 2:25:56 24. |
OK | H17 |
25 | Freidig 1
1. Håvard Eidsmo 2. Oskar Spets Storhov 3. Tomas Eidsmo |
0:43:21 22. 0:50:23 39. 0:52:34 26. |
2:26:18
0:43:21 22. 1:33:44 28. 2:26:18 25. |
OK | H17 |
26 | Konnerud IL 1
1. Jørgen Baklid 2. Jonas Sommerstad Juveli 3. Audun Heimdal |
0:45:28 35. 0:49:09 35. 0:51:42 24. |
2:26:19
0:45:28 35. 1:34:37 34. 2:26:19 26. |
OK | H17 |
27 | NTNUI 4
1. Per Melander Often 2. Jonas Klausen Espedal 3. Vegard Blomseth Johnsen |
0:46:45 40. 0:45:19 21. 0:54:16 32. |
2:26:20
0:46:45 40. 1:32:04 24. 2:26:20 27. |
OK | H17 |
28 | Fossum IF 2
1. Tim Robertson 2. Olai Stensland Lillevold 3. Sindre Sandven |
0:42:12 20. 0:51:37 46. 0:52:41 27. |
2:26:30
0:42:12 20. 1:33:49 30. 2:26:30 28. |
OK | H17 |
29 | Nydalens SK 4
1. Halvor Saunes 2. Henrik Eijsink 3. Gjermund Tørnqvist Halden |
0:45:24 34. 0:50:56 41. 0:52:19 25. |
2:28:39
0:45:24 34. 1:36:20 35. 2:28:39 29. |
OK | H17 |
30 | IL Tyrving 2
1. Erik Andersson 2. Espen Jakobsen 3. Emil Jönsson |
0:48:26 44. 0:45:10 20. 0:55:13 36. |
2:28:49
0:48:26 44. 1:33:36 27. 2:28:49 30. |
OK | H17 |
31 | Fossum IF 3
1. Einar Melsom 2. Erling Hjermstad 3. Martin Borge Heir |
0:47:15 41. 0:46:33 23. 0:55:24 37. |
2:29:12
0:47:15 41. 1:33:48 29. 2:29:12 31. |
OK | H17 |
32 | Heming Orientering 1
1. Ulrik Astrup Arnesen 2. Bjørn Anders Flågen 3. Kasper Fosser |
0:46:35 36. 0:53:28 49. 0:49:44 22. |
2:29:47
0:46:35 36. 1:40:03 46. 2:29:47 32. |
OK | H17 |
33 | NTNUI 3
1. Erik Olsvik Dengerud 2. Magne Jutulstad 3. Simen Eid Nielsen |
0:46:36 37. 0:50:15 38. 0:53:12 28. |
2:30:03
0:46:36 37. 1:36:51 38. 2:30:03 33. |
OK | H17 |
34 | Halden SK 5
1. Anders Felde Olaussen 2. Øyvind Helgerud 3. Espen Fiskum |
0:45:16 33. 0:49:09 35. 0:55:46 38. |
2:30:11
0:45:16 33. 1:34:25 33. 2:30:11 34. |
OK | H17 |
35 | Freidig 2
1. Kjetil Mølnvik 2. Mattis Holt 3. Lars Owren |
0:45:09 28. 0:49:06 34. 0:56:18 40. |
2:30:33
0:45:09 28. 1:34:15 31. 2:30:33 35. |
OK | H17 |
36 | OL Trollelg 2
1. Hallvard Seim Grøvlen 2. Anders Haugskott 3. Olav Andreas Remmen |
0:46:39 38. 0:47:37 28. 0:57:07 44. |
2:31:23
0:46:39 38. 1:34:16 32. 2:31:23 36. |
OK | H17 |
37 | Nydalens SK 5
1. Halvor Eid Nielsen 2. Martin Hoset 3. Jørgen Wulfsberg |
0:49:39 47. 0:49:19 37. 0:54:29 33. |
2:33:27
0:49:39 47. 1:38:58 43. 2:33:27 37. |
OK | H17 |
38 | Halden SK 6
1. Mats Nordbrøden 2. Trygve Kristoffer Løvli 3. Peter Nordbrøden |
0:49:03 45. 0:48:17 30. 0:56:10 39. |
2:33:30
0:49:03 45. 1:37:20 39. 2:33:30 38. |
OK | H17 |
39 | Kristiansand OK 3
1. Sebastian Daland 2. Marius Pytten 3. Holger Hott |
0:52:37 53. 0:51:48 47. 0:50:45 23. |
2:35:10
0:52:37 53. 1:44:25 49. 2:35:10 39. |
OK | H17 |
40 | Løten o-lag 1
1. Ove Antvord Haugereid 2. Yngve Volden 3. Marius Øie |
0:48:25 43. 0:48:57 33. 0:57:52 46. |
2:35:14
0:48:25 43. 1:37:22 41. 2:35:14 40. |
OK | H17 |
41 | Fredrikstad SK 2
1. Kristian Dalby 2. Kjell Arild Karlsen 3. Audun Bjerkreim Nilsen |
0:51:35 51. 0:54:13 52. 0:49:30 21. |
2:35:18
0:51:35 51. 1:45:48 52. 2:35:18 41. |
OK | H17 |
42 | Nydalens SK 6
1. Jostein Tandberg 2. Sam Lunøe 3. Einar Tommelstad |
0:45:13 31. 0:51:13 43. 0:59:19 49. |
2:35:45
0:45:13 31. 1:36:26 36. 2:35:45 42. |
OK | H17 |
43 | Bækkelagets SK 2
1. Vetle Christiansen 2. Martin Schälli 3. Raphael Ferrand |
0:41:43 4. 0:57:52 56. 0:56:45 43. |
2:36:20
0:41:43 4. 1:39:35 44. 2:36:20 43. |
OK | H17 |
44 | IL BUL-Tromsø 1
1. Gjermund Urset 2. Christian Peter Maclassen 3. Hallvard Nordbrøden |
0:45:11 30. 0:51:27 45. 1:00:42 52. |
2:37:20
0:45:11 30. 1:36:38 37. 2:37:20 44. |
OK | H17 |
45 | Fredrikstad SK 3
1. Herman Ryen Martinsen 2. Henrik Ottesen 3. Per Olaussen |
0:47:59 42. 0:52:01 48. 0:57:34 45. |
2:37:34
0:47:59 42. 1:40:00 45. 2:37:34 45. |
OK | H17 |
46 | Kristiansand OK 4
1. Matias Hodne Hanisch 2. Johannes Bakke Aashamar 3. Vetle Elias Lynnebakken |
0:45:09 28. 0:46:56 26. 1:10:05 64. |
2:42:10
0:45:09 28. 1:32:05 25. 2:42:10 46. |
OK | H17 |
47 | Fossum IF 4
1. Styrk Hundseid Kamsvåg 2. Tarjei Holo 3. Leif Størmer |
0:53:18 55. 0:50:31 40. 0:58:30 47. |
2:42:19
0:53:18 55. 1:43:49 48. 2:42:19 47. |
OK | H17 |
48 | NTNUI 6
1. Jørgen Madslien 2. Harald Kalager 3. Gunnar A Fiskum |
0:49:48 49. 0:50:59 42. 1:02:26 55. |
2:43:13
0:49:48 49. 1:40:47 47. 2:43:13 48. |
OK | H17 |
49 | Varegg Fleridrett 2
1. Markus Kjærner-Semb 2. Vyacheslav Mukhidinov 3. Styrk Almeland Bleie |
0:49:37 46. 0:47:43 29. 1:06:04 62. |
2:43:24
0:49:37 46. 1:37:20 39. 2:43:24 49. |
OK | H17 |
50 | Halden SK 7
1. Lacho Iliev 2. Olav Milian Schmitt Gran 3. Erlend Brendstuen |
0:51:37 52. 0:53:49 51. 1:01:16 53. |
2:46:42
0:51:37 52. 1:45:26 50. 2:46:42 50. |
OK | H17 |
51 | NTNUI 5
1. Ivar Aukrust Osmoen 2. Jonas Madslien Bakken 3. Sindre Jansson Haverstad |
0:57:33 61. 0:48:44 32. 1:01:57 54. |
2:48:14
0:57:33 61. 1:46:17 53. 2:48:14 51. |
OK | H17 |
52 | OL Tønsberg og omegn 1
1. Mathias Gløersen 2. Anders Krona Haflan 3. Øystein Fruseth Christiansen |
0:49:45 48. 0:59:38 57. 0:59:00 48. |
2:48:23
0:49:45 48. 1:49:23 54. 2:48:23 52. |
OK | H17 |
53 | Fossum IF 5
1. Oscar Hæstad Bjørnstad 2. Øyvind Hjermstad 3. Audun Rognerud Bøe |
0:54:40 59. 0:54:56 53. 0:59:39 50. |
2:49:15
0:54:40 59. 1:49:36 56. 2:49:15 53. |
OK | H17 |
54 | Ringsaker OK 1
1. Marius Wikstrøm 2. Krister Hovde 3. Geir Myhr Øien |
0:42:05 17. 1:03:27 60. 1:04:59 60. |
2:50:31
0:42:05 17. 1:45:32 51. 2:50:31 54. |
OK | H17 |
55 | Lillomarka OL 2
1. Steinar Kollerud 2. Joar Oldernes 3. Mathias Benjaminsen |
0:49:58 50. 1:04:12 62. 0:56:35 42. |
2:50:45
0:49:58 50. 1:54:10 57. 2:50:45 55. |
OK | H17 |
56 | Porsgrunn OL 1
1. Håkon Kornmo 2. Kjell Westin 3. Thore Kornmo |
0:53:38 56. 1:04:15 63. 0:55:03 35. |
2:52:56
0:53:38 56. 1:57:53 60. 2:52:56 56. |
OK | H17 |
57 | Kongsberg OL 1
1. Trygve Heggedal 2. Tord Strand 3. Håkon Lund |
0:53:51 58. 0:55:44 54. 1:04:24 59. |
2:53:59
0:53:51 58. 1:49:35 55. 2:53:59 57. |
OK | H17 |
58 | Hamar OK 1
1. Vegard Rønning Huber 2. Ivar Jevne Arnesen 3. Andreas Huber |
0:46:39 38. 0:51:23 44. 1:16:37 66. |
2:54:39
0:46:39 38. 1:38:02 42. 2:54:39 58. |
OK | H17 |
59 | Freidig 3
1. Mathias Vindal 2. Adrian Opheim 3. Ole Wanvik Haugen |
1:01:14 63. 0:53:30 50. 1:03:31 58. |
2:58:15
1:01:14 63. 1:54:44 58. 2:58:15 59. |
OK | H17 |
60 | Asker Skiklubb 1
1. Vegard Gulbrandsen 2. Axel Hoveid 3. Eivind Øfsthus Gravir |
0:59:47 62. 1:02:42 58. 0:56:30 41. |
2:58:59
0:59:47 62. 2:02:29 63. 2:58:59 60. |
OK | H17 |
61 | Sturla, IF 1
1. Sturla Frydenlund 2. Ole Jørgen Bogen Arenth 3. Nicolai Hübschle |
0:53:42 57. 1:04:10 61. 1:02:35 56. |
3:00:27
0:53:42 57. 1:57:52 59. 3:00:27 61. |
OK | H17 |
62 | Bodø og Omegn IF Orientering 1
1. Amund Bø Kongsbakk 2. Petter Jakola 3. Espen Samuelsen Skiri |
1:01:19 64. 0:56:38 55. 1:02:36 57. |
3:00:33
1:01:19 64. 1:57:57 61. 3:00:33 62. |
OK | H17 |
63 | Larvik OK 1
1. Jørgen Frøyd 2. Jens Didrik Berg 3. Tobias Kristensen |
0:54:42 60. 1:14:15 66. 1:00:37 51. |
3:09:34
0:54:42 60. 2:08:57 66. 3:09:34 63. |
OK | H17 |
64 | Kristiansand OK 5
1. Einar Ekeland 2. John Runde 3. Alf Johan Lima |
0:52:51 54. 1:06:33 65. 1:11:22 65. |
3:10:46
0:52:51 54. 1:59:24 62. 3:10:46 64. |
OK | H17 |
65 | IL BUL-Tromsø 2
1. Vegard Vaeng Bernhardsen 2. Ole-André Helgaas 3. Geir Moholdt |
1:02:51 66. 1:04:29 64. 1:05:01 61. |
3:12:21
1:02:51 66. 2:07:20 65. 3:12:21 65. |
OK | H17 |
66 | Asker Skiklubb 2
1. Per Wiréhn 2. Bjørnar Løvli 3. Tommy Jauhojärvi |
1:01:50 65. 1:02:46 59. 1:08:22 63. |
3:12:58
1:01:50 65. 2:04:36 64. 3:12:58 66. |
OK | H17 |
67 | Haugesund IL Orientering 1
1. Ingvild Paulsen Vie 2. Kristina Voll 3. Johannes Djupesland |
1:14:02 67. 1:22:36 67. 1:21:21 67. |
3:57:59
1:14:02 67. 2:36:38 67. 3:57:59 67. |
OK | H17 |
68 | NTNUI 8
1. Kristoffer Nesland 2. Jakob Kalvig Skogan 3. Sverre Turter Sandvold |
- - - |
-
- - - |
DSQ | H17 |
69 | Halden SK 8
1. Kjetil Bjørlo 2. Alexander Skaug Ytterbøl 3. Bjørn Axel Gran |
- - - |
-
- - - |
DSQ | H17 |
70 | IL Tyrving 3
1. Magnus Bergh 2. Emil Husom 3. Jørgen Røhjell |
- - - |
-
- - - |
DSQ | H17 |
71 | Frol IL 4
1. Oscar Lyngen 2. Kristian Opsahl Bredesen 3. Anders Kronberg |
- - - |
-
- - - |
DSQ | H17 |
72 | Raumar Orientering 2
1. Eirik Rustad 2. Magnus Svingheim 3. Eskil Sande Gullord |
- - - |
-
- - - |
DSQ | H17 |
73 | NTNUI 9
1. Monika Wikström 2. Rolf Wikström 3. Hanne Øien |
- - - |
-
- - - |
DSQ | H17 |
74 | Mo OK 1
1. Even-Johan Kaspersen 2. Håvard Rokkan 3. Lars Solli |
- - - |
-
- - - |
DSQ | H17 |
75 | OL Trollelg 3
1. Tommy Schmid 2. Frode Haugskott 3. Synne Malene Brække |
- - - |
-
- - - |
DSQ | H17 |
76 | Mo OK 2
1. Ole-Kristian Kaspersen 2. Sigurd Oxaas Wie 3. Ole Morten Wie |
- - - |
-
- - - |
DSQ | H17 |
77 | Byåsen IL 2
1. Brage Jørum 2. Steinar Undheim 3. Jan Hetland |
- - - |
-
- - - |
DSQ | H17 |
78 | NTNUI 7
1. Gustav Fiskum 2. Henrik Upsal 3. Adrian Opheim |
- - - |
-
- - - |
DSQ | H17 |
79 | Bodø og Omegn IF Orientering 2
1. Marius Ekrem Finstad 2. Bjørn Tore Winther 3. Svein Henrik Hedenstad |
- - - |
-
- - - |
DSQ | H17 |